Leden 2017

Nový život starých knih aneb kam s nimi?

V knihovně se stále častěji setkáváme s tím, že k nám přicházejí lidé a nabízejí knihy. Důvody jsou stále stejné - stěhování, pozůstalost nebo malování. Hodit do kontejneru je nechtějí. Některé knihy upotřebíme, ale co s ostatními? Jedna z možností se nabízí a to spolupráce s antikvariáty.

Časopis Týden udělal sondu po českých antikvariátech. Provozovatelé antikvariátů tvrdí, že staré knihy se kupují čím dál tím méně. Ale přesto ještě mezi lidmi existují poklady, na kterých dokonce mohou i vydělat. A kdo jsou zákazníci antikvariátů? Z 80. procent sběratelé, kteří shání zboží ve výborném stavu a kompletují si své sbírky. Vykupují se tedy knihy ve výborném stavu a platí pravidlo - čím starší, tím lepší. Sběratelé mají zájem o ucelené edice, zajímavé nakladatele, anebo sbírají stejný titul vydaný u různých nakladatelů. To vše samozřejmě ovlivňuje cenu při výkupu. Cenu zvedá věnování od autora, kvalita papíru a kožená vazba.

Do obchodování hodně zasáhl Internet, přes který se hojně prodávají a nakupují knihy. To má však jedno úskalí a to, že nevidíte, v jakém stavu kniha je.

Shrnutí, co se dobře prodává a tedy i vykupuje:

• Ottův slovník naučný
  • Leporela a dětská literatura z 50. let - rozhodující pro cenu je kvalita obrázků
  • Dobrodružná literatura z období před 2. světovou válkou, kde je rozmezí 400 -20 000 korun
  • Česká próza a poezie Nezval, Wolker, Seifert - cena stoupá s ilustrací, zvlášť ceněny jsou od malířky Toyen, Štýrského
  • Technická literatura - vydaná před rokem1948, tam je hodnota až 5000 Kč
  • Místopisy, publikace o různých lokalitách, cena je kolem 200 Kč a roste s počtem obrázků a dobových dokumentů
  • Erotická literatura 19. století
  • Dějiny umění - PIJOAN, jsou také dobrým artiklem, čím starší vydání, tím cena roste.

Na závěr přidáme několik internetových adres na antikvariáty:

www.antik-fryc.cz
www.antikvariat11.cz
a v nejbližším okolí v Hradci Králové je to např.
www.antikvariat390.cz

Věra Bouzková